Основні функції води в організмі людини
Перерахувати всі позитивні властивості води досить складно. Складаючи дві третини людського організму, вона, як повноводна ріка, заповнює простір всередині і навколо клітин. Вливаючись в кожен орган, наповнює його поживними речовинами і виливаючись з нього, забирає шлаки, токсини і продукти розпаду. Саме молекули води, нарівні з молекулами повітря, забезпечують можливість життєдіяльності будь-якого живої істоти.
Достатнє споживання рідини покращує травлення, забезпечує терморегуляцію тіла, очищає його від токсинів і паразитів, допомагає регулювати обсяг жирових відкладень і рухливість суглобів. Які ж основні функції води в організмі людини? спробуємо розібратися.
Значення і функції води в організмі
Вода входить до складу всіх життєво важливих органів людського тіла. Без неї не можлива робота печінки, нирок, серцево-судинної та нервової системи, CCT, лімфатичної системи. В останні роки з'явився вираз: єдина їжа мозку - чиста вода. І це дійсно так, адже саме з водою в мозок надходить кисень, завдяки якому функціонують його клітини. Зменшення рідини в організмі всього на 2% здатне викликати головний біль, слабкість, нудоту. втрата 10-15% приведе до серйозних захворювань багатьох органів, а 25% – до летального результату. Регулярне недостатнє споживання чистої води в кінцевому підсумку призведе до дратівливості, неможливості концентрувати увагу і часткової втрати пам'яті.
Споживання рідини в повному обсязі підтримує на високому рівні метаболізм, забезпечує рухливість суглобів, регулює вагу і тонус м'язів. Від кількості вологи в організмі залежить і зовнішній вигляд людини. Давно не секрет, що сяюча, пружна шкіра без зморшок - результат дії води або, точніше, показник її обсягу в організмі.
З усього вище сказаного можна зробити висновок: підтримання належного рівня води в організмі забезпечує його ефективне функціонування. Спробуємо визначити найкорисніші функції води.
- сприяє травленню
Надходить в організм їжа, особливо тверда не може бути засвоєна без води. Потрапляючи в шлунок, вона допомагає шлунковому соку (який на 90% складається з рідини) розщеплювати білки, жири і вуглеводи на більш дрібні складові, які у вигляді рідкої кашки транспортуються в кишечник, де і всмоктуються в кров.
Вся травна система потребує великої кількості води, Адже це не менш 1-1,5 л в день йде з сечею. Крім того, вона нормалізує кислотність шлунка, що допомагає уникнути печії і зволожує кишечник, що запобігає запори.
- очищає організм
Доставляючи в клітини поживні речовини, вода забирає з них продукти життєдіяльності і скупчилися шкідливі речовини. Очищаючи клітини і міжклітинний простір, вона покращує їх функціонування і омолоджує організм в цілому.
Сьогоднішня косметологія пропонує безліч процедур по зволоженню шкіри. Набагато ефективніше таке зволоження буде зсередини. звісно, результат проявиться не наступного дня. Але регулярно випиваючи достатню кількість рідини, ви отримаєте прекрасний результат на довгі роки. До того ж, це, мабуть, найдешевша процедура в косметології.
- Покращує роботу серцево-судинної системи
Кров - це теж рідина, насичена еритроцитами, лейкоцитами і іншими кров'яними тільцями. Недоодержуючи вологу з організму, кров загусає, стає в'язкою. Тиск в судинах підвищується, а це прямий шлях до тромбозів, інсультів та інфарктів.
Достатнє споживання чистої води, допомагає уникнути ризику серцевих захворювань. Американські дослідники довели, що люди, випивають в день не більше 4 склянок води, ризикують померти від серцевого нападу на 43% частіше, ніж ті хто п'ють більше. Гарне зволоження всього організму допомагає підвищити еластичність кровоносних судин.
- Регулює температуру тіла
Під час фізичних навантажень або спортивних тренувань наш організм виробляє енергію. Тільки її чверть перетворюється в механічне дію, інше виділяється у вигляді тепла. Це тепло нагріває тіло і підвищує його внутрішню температуру. Для того, щоб охолоне і уникнути теплового удару, організм починає потіти. Пот знижує температуру шкірних покривів і крові. Таким чином, рідина в організмі впливає на процес терморегуляції.
- Забезпечує рухливість суглобів
Вода у великій кількості входить до складу синовіальної рідини, забезпечує мастило суглобів і цереброспинальной рідини, що є основою міжхребцевих дисків. Обидві ці рідини вкрай важливі для організму. Недолік вологи приведе до зменшення змащення між суглобами: вони почнуть «тертися» один про одного, що безсумнівно закінчиться артрозом. «Пересохла» цереброспінальної рідина перетвориться в тверду пластину, що в медицині називається остеохондрозом.
- Контролює м'язову силу
Ви не задавалися питанням: чому в деякі дні ви відчуваєте себе «вичавленим лимоном» і не здатні на найменший рух? Можлива причина - зневоднення. Робота нервової системи, яка контролює скорочення м'язів, забезпечується за рахунок процесу обміну електролітів, розчинених у воді. Коли організму не вистачає води або розчинених в ній мінералів, слабшає м'язова сила і ви не в змозі її контролювати.
- Допомагає спалювати зайвий жир
Забезпечуючи нирки достатньою кількістю рідини, ми розвантажуємо печінку і даємо їй можливість виконувати свій прямий обов'язок - перетворювати запаси жиру в енергію. Неоціненна допомога води при високобілковою дієті. Вона виводить продукт розпаду білка - аміак, який стає отрутою для організму. Крім того, вода дає відчуття насичення не маючи калорійності.
- Рятує від зневоднення
Коли ви відчуваєте спрагу, то вам не просто хочеться попити водички. Жага - сигнал SOS від всіх систем і органів. Швидше за все у вас починається зневоднення. Не отримуючи рідину ззовні, наше тіло починає її економити, а потім «витягати» з усіх клітин. Проявляється це головними болями, нудотою, помутнінням або втратою свідомості і, навіть, дезорієнтація. Наслідком зневоднення можуть стати як хронічні захворювання, так і смерть людини.
Наш організм більш ніж на 70% складається з води, але сам її не виробляє. Замінити ж її, як і повітря, нічим не можна. Тому, бажано, ніколи не забувати поповнювати запаси таким простим і доступним, але таким необхідним елементом.
Скільки і який потрібно пити води
За результатами досліджень вчених, жінка, в середньому, витрачає близько 2л води в день, а чоловік - 2,5л. Але розраховуючи добову норму споживання, тільки середніх показників недостатньо. Що ж потрібно врахувати, щоб визначити кількість, необхідне для виконання функцій води в організмі?
- По-перше, масу тіла людини. Чим вона більше, тим більша потреба організму в рідині. Розраховують за простою формулою: вага тіла в кілограмах помножити на 30 мл. Якщо вага людини становить 70 кг, то потреба в рідині - 2,1 л в день.
- По-друге, вид діяльності. Якщо людина зайнята на важких фізичних роботах або активно займається спортом, потреба в воді у нього буде вище, ніж у того, хто веде сидячий спосіб життя. В цьому випадку, показник води у формулі міняємо на 40-45 мл.
- По-третє, кліматичні умови. У регіонах з жарким, посушливим кліматом або в літній час потреба в питво зростає, так як більша частина вологи виділяється з потом і для підтримки життєдіяльності організму необхідно збільшити кількість поглинається води.
- І по-четверте, фізичний стан людини. Під час хвороби, доктора рекомендують пити більше рідини. Це необхідно для виведення продуктів розпаду, утворилися після прийому ліків, усунення негативного впливу на кишечник і компенсації вологи, втраченої при високих температурах.
Який воді віддати перевагу?
Розглянемо кілька видів:
- Чистий сира вода. Саме її рекомендують використовувати дієтологи. але, звісно, ми не говоримо про ту, що тече з кранів нашим багатоповерхівок. Таку воду потрібно пропускати через фільтри або купувати вже очищену.
- джерельна. Прекрасна у вживанні якщо ви абсолютно впевнені в її чистоті. Не забувайте: джерело тече серед трави і під відкритим небом.
- кип'ячена. Годиться тільки для приготування гарячих напоїв, оскільки містить солі важких металів. І тільки в свіжому вигляді - повторне кип'ятіння не допускається.
- мінеральна. Прекрасний і навіть необхідний варіант, якщо ваша денна норма більше 2,5 л. Якщо менше - вода не годиться. У ній містяться мінерали та солі, які будуть накопичуватися в організмі.
- газована. Взагалі не розглядається. вуглекислота, що міститься в ній, скоріше збезводнити організм, ніж наситить його вологою.
Обзаведіться звичкою пити воду. Це найдешевше і доступне «ліки», яке зможе зробити вас здоровим, красивим і істотно продовжить роки життя.
Чи сприяє вода схудненню?
Сьогодні це питання навіть не обговорюється. Доведено десятками дієтологів і фізіологів, а, так само, тисячами людей зазнали на собі: води, безумовно, допомагає в схудненні.
Як один з найголовніших і домінантних елементів людського тіла, вона має такі властивості:
- розганяє метаболізм і збільшує енергетичні витрати. встановлено факт, що випиті 0,5 л літра води збільшують виділення енергії організмом більш ніж на 20% протягом години. Таким чином, випиті 2-2,5 літрів, «Спалять» близько ста калорій, навіть якщо ви будете просто лежати під телевізором. Але ж щоб спалити таку ж кількість калорій, довелося б подолати півгодинну пішу прогулянку.
- Пригнічує відчуття голоду. Вода заповнює шлунок і створює відчуття ситості. Якщо регулярно випивати достатню кількість рідини, організм просто звикає їсти менше і апетит знижується. Існує ще таке поняття як «помилковий голод». Нам начебто хочеться їсти, але ми не знаємо, щоб ми їли. Дієтологи в цьому випадку рекомендують випити стакан води. Можливо саме її хотів ваш організм. Якщо через пів години голод не пройшов, тоді можна і перекусити. А серед популярних моделей ходить хороша приказка: хочеш їсти - пий.
- Знижує загальна кількість калорій. Відбувається це з однієї простої причини: сама вода калорійності не має. той, хто її п'є протягом дня споживає на 200-300 калорій менше, ніж той, хто віддає перевагу іншим напоям.
Всі функції води в організмі неможливо охопити однією статтею. Вона бере участь практично у всіх хімічних і біологічних процесах. Незамінна і унікальна за своїми властивостями, вода залишається для нас - дивом, дарованим природою. Беріть завжди з собою пляшечку цього еліксиру, і будьте здорові і красиві!