Жага - біологічна мотивація організму людини, забезпечує йому нормальний баланс між концентрацією солей і води. Вона буває істинною і помилковою. Хибна виникає при частому курінні, боргом розмові, вживанні занадто сухий їжі. Така жага усувається простим полосканням рота. справжня, або нормальна, спрага виникає при підвищеному потовиділенні (навчання, довге перебування на спеці, висока температура тіла), при вживанні жирної, солоної або солодкої їжі, після прийому алкогольних напоїв.
Але іноді бажання пити проявляється настільки сильно, що людина змушена робити це постійно. Медики називають такий стан полидипсией і причин у неї може бути кілька.
Причини сильної спраги
Попити води - природне бажання будь-якого живого організму. Так він повідомляє про необхідність поповнити запаси вологи. Але причини безперервної сильної спраги можуть бути аномальними і сигналізувати про появу захворювання.
зневоднення організму
Може статися в результаті наступних явищ:
- Сильні менструальні кровотечі, під час яких з кров'ю йде і вода;
- Неконтрольований прийом сечогінних препаратів. так відбувається, коли людина сама вибирає ліки і його дози, не проконсультувавшись з фахівцем;
- надмірна пітливість, спостерігається у людей з порушеним обміном речовин або мають пухлинні процеси в організмі;
- Підвищена температура тіла;
- діарея, при якій разом зі стільцем організм залишає і вода.
Зневоднення небезпечно для людини, тому при безперервному почутті спраги слід звернутися до лікаря.
Загроза цукрового або нецукровий діабет
При цукровому діабеті порушується вироблення інсуліну, який не може впорається з вступником в організм цукром. Підвищений його вміст показують аналізи сечі і крові. Прагнучи позбутися від накопичується глюкози, організм намагається вимити її водою, що в кілька разів збільшує кількість сечовипускань. Виникає почуття сильної спраги. При особливо важких випадках діабетики випивають близько 10 літрів води в день.
Причина нецукрового діабету - недолік гормону вазопресину, який виробляється гіпофізом. Захворювання виникає після травм голови, в слідстві розвитку пухлин головного мозку або має генетичну природу. При нецукровому діабеті рівень глюкози в крові нормальний, але почуття спраги таке ж сильне.
Підвищена функція щитовидної залози
гормони, виробляються щитовидною залозою, покликані регулювати вміст кальцію в організмі. При збільшенні їх кількості, кальцій вимивається з кісткової тканини і потрапляє в кров і нирки. Це призводить до збою в роботі нирок і підвищеного виділення сечі. настає зневоднення, супроводжуване сильною спрагою.
Це захворювання небезпечно виникає ламкість кісток. Переломи можуть трапляться навіть при відсутності фізичного навантаження.
захворювання печінки
Захворювання печінки супроводжуються інтоксикацією. орган, покликаний очистити організм від отрут, не справляється зі своїм завданням. Хворий відчуває печіння в роті і йому хочеться пити. Обсяг випитої рідини може перевищувати 5 літрів. Проблема в тому, що хвороби печінки супроводжує втрата білка і це дозволяє рідини проникати з судин в м'які тканини. Виникають набряки кінцівок і асцит (водянка життя).
захворювання нирок
Захворювання нирок не завжди супроводжуються великою втратою рідини. Чи не справляється зі своєю функцією орган не може вивести сечу, і вода накопичується в організмі.
Бажання пити в цьому випадку виникає з двох причин:
- Нирки не справляються з функцією фільтра і отруйні речовини залишаються в організмі. Жага - спроба організму очиститься самостійно.
- Нирки не в силах затримати воду, і вона в великій кількості йде з сечею. вимагаючи вологи, організм намагається заповнити її запаси.
Причинами виникнення спраги можуть послужити і спадкові захворювання, і нервові розлади, і прийом деяких лікарських препаратів. Якщо організм протягом довгого часу вимагає підвищеної дози води і при цьому погіршується ваше самопочуття - терміново зверніться до лікаря. Вам будуть призначені аналізи та обстеження, які допоможуть встановити і усунути причину неконтрольованої спраги.