Причиною дегідратації людського організму стають різні фактори такі, як захворювання, різка втрата великої кількості води шляхом блювоти, розлад шлунка та інших реакцій. Патологія небезпечна для дорослої людини і недопустима для немовляти. Гостро проходить зневоднення організму у дитини, високий ризик зберігається до п'ятирічного віку.
Причини зневоднення дитячого організму
виділяють 2 групи причин, які впливають на зниження рідини.
- Втрата води в великій кількості при таких симптомах, як блювота тривалий період, діарея, підвищена пітливість, часте, рясне сечовипускання. Всі процеси в сукупності і недостатня кількість рідини, що поступає призводять до патології.
- Дегідратація може виникнути через перебування немовляти тривалий час під сонцем, в жаркому приміщенні, як результат інфекція, блювота, не бажання пити, що призводить до різкого і критичного зниження води.
Рівень рідини нижче норми
діарея, блювота, надлишкове сечовиділення, відсутність спраги, призводять до появи ознак зневоднення у дитини. Причиною даного стану розглянемо нижче.
- Ентеровірус, ротавірусна інфекції, серйозне захворювання, як сальмонельоз викликають діарею. Хворий може сходити в туалет до 20 разів для 24 години, нездужання супроводжуватися блювотою. Така реакція на інфекцію сильно виснажує людину, тим більше малюка, призводить до сильної втрати води. Якщо діарея не супроводжується блювотою, то організм дитини подає сигнали про нестачу води, він вимагає пиття. Коли ситуація доповнюється блювотними позивами, хворий не відмовляється від пиття.
- Подібне трапляється влітку, коли на вулиці спекотна погода, перебування довго під сонцем, по яким – небудь причин в сильно жаркому, задушливому приміщенні призводить до лихоманки. Погано стає не тільки малюкам на штучному годуванні, немовлята також в зоні ризику. Терморегуляція немовляти не працює повноцінно, тому тіло дуже швидко охолоджується або підігрівається, в залежності від навколишньої температури. Звичайне потовиділення може привести до сильного зневоднення дитини. втрачається великий % рідини по відношенню до загальної маси, так як показник площі шкіри до ваги малюка до 4 раз більше, ніж у дорослого.
- Використання медикаментів з сечогінним ефектом, поліурія, пов'язана з порушеннями в нирках, діабет, різні його стадії призводять до збільшення кількості сечі і швидкої втрати рідини, більше норми.
Недостатнє надходження рідини в організм дитини
У кожному віці людина для повноцінного функціонування отримує певну добову дозу рідини. першими, хто зобов'язаний знати про це і контролювати процес, близькі малюка.
- Від 0 до року немовля потребує 1 літрі рідини щодоби. перші 12 місяців вага дитини змінюється від 3 до 10 кг. Дізнатися необхідну кількість води для конкретного ваги можна з розрахунком за формулою: на 1 кг маси малюка – 100 мл води.
- У міру зростання від 11 до 20 кг, кожен кг більше 10 отримує +50 мл води. отже, дитині вагою 12 кг на добу належить 1 100 мл води + рідкої їжі.
- Коли вага перевищує 20 кг – необхідно брати за основу 1 200 мл води, а на кожен кілограм понад 20 додавати по 20 мл. виходить, Що на 25 кг ваги тіла на добу виходить не менш 1 600 мл рідини.
Якщо дані норми не дотримуються, в організмі з'являється дефіцит рідини, що негативно позначається на загальному стані дитини і на кожному органі конкретно, даний фактор призводить до того, що організм компенсує недолік усіма можливими способами, зменшує кількість сечі, всмоктує воду кишечником, що призводить до запорів і сухості шкіри.
Недолік рідини часто виникає з недбалості або незнання, малюкові не вистачає пиття і рідкої їжі, а він не може пояснити батькам, які трактують його плач, капризи абсолютно по – іншому. Щоб виключити непорозуміння, першого, що потрібно пропонувати дитині це пляшечку з водою.
У ситуації сильної блювоти, деяких видів інфекцій та інших схожих захворювань, дитина не вимагає пиття і відмовляється від нього, але рідина йому потрібна.
Літня спека, спекотне сонце, задушливе приміщення, Середа, знаходження дитини в якій повинно супроводжуватися регулярним питвом. Хоча б пару крапель необхідно давати малюкові кожні 10-15 хвилин. Маленькі діти сильно пітніють, ми пам'ятаємо, що організм дитини втрачає велику кількість води під час потовиділення.
Як зрозуміти, що дитина зневоднений
Втрата рідини може привести до летального результату, тому знати 3 основні стадії і вміти визначити симптоми зневоднення у дитини повинен кожен батько.
фактор, який прямо залежить від рівня рідини – це різке зниження мочеиспусканий. перші 12 місяців дитина мочиться в межах 15-20 раз на добу. У віці від 1 року до 3 років – кількість знижується до 10, від 3 до 5 – 7 раз, старше 5 років до дорослого ходить в туалет 5-7 раз.
Якщо намокання підгузника малюка різко знизилося, варто звернути на це увагу, також за кількістю сечовипускань можна визначити стадію захворювання.
- Легка ступінь – вага малюка зменшується в межах 3-5%, число походів в туалет злегка знижений, сеча жовта, колір насичений. Шкіра бліда, вона стає суха, якщо зібрати в складочку, вона відразу розрівнюється. Плаче зі сльозами, очі трохи запалі. При легкій стадії загальний стан задовільний, дитина можливо навіть буде грати.
- Помірне зниження рідини – кілограми зменшуються на 6-9%, пісяє малюк всього 5-7 раз на добу, якщо вік до року, 3-5 для дітей старше. Концентрація сечі підвищена, насичений жовтий відтінок, може містити домішки. Шкірний покрив сухий, блідий, на даній стадії при зборі в складку не відразу вирівнюється. очі запалі, шкіра навколо синюшного кольору, при плачі сліз дуже мало. Загальний стан: млявість, дитина лежить, не грає, не має бажання спілкуватися. В даному випадку необхідно терміново звернутися до лікаря.
- важка мірою важливоь, таке зневоднення організму у дитини симптоми має наступні – вага знижений більш ніж на 10%, припиняється сечовипускання, може бути 1 – 2 рази. висока, майже смертельна блідість, сухість, зібрана складочка НЕ розправляється. Плач без сліз, або дитина взагалі не може плакати. очі запалі, сильно підвищений серцебиття, низький тиск. виражена млявість, не реагує на оточуючих, постійно схильний до сну. В даному випадку терміново потрібно викликати швидку, тут не обійдеться без госпіталізації, можливо навіть реанімація.
лікування зневоднення
Діагноз зневоднення організму у дитини симптоми якого вказують на дану проблему, повинен стати керівництвом до дії. У терміновому порядку варто заповнити дефіцит води в організмі.
На початкових етапах захворювання батьки впораються самостійно, даючи дитині часто пити, їсти рідку їжу. Але якщо у дитини постійна блювота, слабкість, небажання пити, стадія зневоднення запущена, необхідно вдатися до допомоги фахівців. Таку дитину кладуть в стаціонар, використовують інфузійну терапію. У лікарні фахівець підрахує кількість складових речовин для лікування, це фізіологічний розчин, використовують хлорид калію, натрію, додають магній та інші важливі елементи для швидкого відновлення дитячого організму.
Показником одужання стане обсяг виходить сечі, коли він буде в балансі з надходить в організм рідиною, пацієнта можна виписувати з лікарні.
Навіть в разі, де батьки впораються з лікуванням вдома, оцінку стану хворого має дати лікар. Педіатр призначає медикаменти, спосіб поповнення організму водою, засоби для відновлення. самостійно, навіть при найбільшій любові, батьки не завжди правильно розуміють станом свого малюка. думаючи, що дитя одужує, реально упустити момент погіршення. Коли дитина млявий і часто хоче спати, це явна причиною дегідратації, яка позначається на роботі головного мозку.
Найнебезпечніший вік для зневоднення це від 0 до 1 року і до 5 років. Саме в цьому віці ризик важких наслідків занадто великий, тому при найменшій підозрі або виявленні ознак зневоднення у дитини, термінове звернення до педіатра стане правильним. Навіть якщо з дитиною все добре, зайвий раз перестрахуватися не завадить.
По-друге, тому, що в дитячому організмі вищий відсоток води. У новонародженого, наприклад, близько 70% його маси тіла – це вода. Цей відсоток поступово зменшується з дорослішанням дитини, поки в зрілому віці він не досягне 50-60%, в залежності від віку та статі. По-третє, тому, що при меншому обсязі тіла, співвідношення між поверхнею тіла і вагою – вище. Це означає, що у дітей втрата вологи через шкіру і слизові оболонки шляхом випаровування пропорційно більше, ніж у дорослих.